Fransa‘nın başkenti Paris‘in sembol yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali, hem Fransa tarihinin bir sembolü, hem de Paris’in silüetinin vazgeçilmez bir parçası olarak niteleniyor. Ortaokulda iken gittiğim, Notre Dame’ın Kamburu karakterinden dolayı o yaşta bile ilgimi fazlasıyla çekmiş bu yapı ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.

Paris’in kalbi olarak da anılan 850 yıllık görkemli katedralin yapımına 1163’te başlandı ve yapımı 200 yıla yakın sürdü. 1345’te bitirilen Notre Dame Katedrali, ismini Meryem Ana’dan alıyor. Ve her yıl 14 milyona yakın turist vitray pencerelerini ve uçan payandaları görmek için katedrale geliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Notre Dame Katedrali, Hristiyanlık dünyası için büyük önem taşıyor. Seine Nehri’nde bulunan küçük bir adada yer alan katedral, İncil’den alıntıların bulunduğu kapıları, resimleri ve vitraylı cam tasarımları ile görkemli bir atmosfere sahip.

Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden biri olan ve bir çok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış şaheser niteliğinde bir yapı.

Notre Dame Katedrali, Paris

6. Henry’nin krallık tahtına çıkışı, Napolyon’un imparator oluşu ve tarihte çok önemli yerleri olan şahsiyetlerin evlilikleri gibi birçok çok önemli olaya şahitlik eden katedralde Haçlı seferi döneminde savaşa giden askerlerin yola çıkmadan önce dizleri üzerine çöküp dua ettiği biliniyor.

Devrimcilerin bu muhteşem tapınağı yağmalayıp tahrip etmelerinin ardından, yeniden restore edilen katedralde sayısız defa güzelleştirme çalışmaları yapılmış.

15 Nisan 2019’da çıkan yangınla çatısının büyük bölümü tahrip olan katedral, dünyanın dört bir yanından toplanan bağışlarla kapsamlı bir restorasyon sürecine girdi. Bugün ise hem sanatsal hem de mimari açıdan ziyaretçileri büyüleyen bir atmosfer sunan katedralin, yangından önce çekilmiş fotoğraflarına bakarsanız, kulenin tepesinde bir horoz figürü görürsünüz. Yangında yok olan bu horoz figürü, tamamen dekoratif amaçlı değildi. 1935 yılında İsa’nın dikenli tacı, şehrin koruyucuları Aziz Denis ve Aziz Genevieve’ye ait parçalarından oluşan üç küçük kalıntı bu metal horozun içine yerleştirildi. Burada amaç, cemiyetin üyelerini korumak için bir tür paratoner oluşturmaktı deniyor.

Bir Yorum Yaz