Sonbahar ve kış aylarında kampçıların en çok zorlandıkları ve çözüm aradıkları konulardan biri ısınma sorunudur. Bu yazımızda siz değerli müşterilerimize çadırınızın içerisinde nasıl sıcak bir ortam oluşturabileceğinizi ve kendinizi nasıl sıcak tutabileceğinizi anlatacağız. Uyku tulumu ve içlik gibi malzemelerin öneminden bahsedecek ve kış kampı için gerekli olduğunu düşündüğümüz bazı tavsiyeler vereceğiz.

Çadırı Sıcak Tutmak İçin Neler Yapılabilir?

1- Taş ile Isıtma

Çadırınızı soğuk havalarda taş yardımıyla ısıtabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapmanız gereken şey çok basit, ısıtılmış taşları çadırınızın içerisine taşımak. Isınmış taşlar eğer doğrudan çadırın içerisine taşınırlarsa çadırınızı eritebilir, ayrıca uğrayacakları ısı kaybı ile soğuğun tekrar hissedilmesi çok uzun sürmeyecektir. Taşların çadırınıza zarar vermemesi ve daha uzun süre ısıtması için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en etkili olan taşları alüminyum folyo ile sarmaktır. Bu sayede taşlarınızın 6-8 saat boyunca sıcak kalacak ve çadırınızı ısıtmaya devam edecektir.

2- Mum ile Isıtma

Kampçılar tarafında sıklıkla kullanılan ve oldukça pratik olan bu yöntem aynı zamanda büyük bir dikkat gerektiriyor. Çadırın içerisinde mum yakarak ısınabilirsiniz ancak son derece dikkatli davranmanız gerekiyor çünkü mumun devrilmesi durumunda çadırınızın yanacaktır. Bu yöntemi kullanırken yakacağınız mumları örneğin bir tencerenin içerisine koymak iyi bir fikir olabilir.

Mumları korunaklı şekilde yerleştirmenin bir diğer yöntemi ise teneke bir kutunun üstünü kesip mumları içerisine yerleştirmek olabilir. Bu yöntem ile teneke kutu koruma sağlamasının yanında bir reflektör gibi ısıyı yansıtacak ve daha iyi bir ısıtma sağlayacaktır.

Not: Bu yöntemin kullanılabilir olması için teneke kutunun mumlardan büyük olmasına ve havalandırma pencerelerinden en az birini açık bırakılmasına dikkat ediniz.

3- Toprak ile Isıtma

Bu yöntem oldukça eski ve güvenilir bir yöntemdir. Çadırınızı kuracağınız yeri belirledikten sonra o bölgede büyük bir ateş yakmanız gerekir. Ateş belli bir süre yandıktan sonra oluşan közleri toprak ile örtüp, yere kuru yapraklardan bir örtü sermeniz gerekir. Daha sonrasında çadırınızı bu bölgeye kurabilir ve gece boyu sıcak bir ortamda konaklayabilirsiniz.

4- Kamp Sobası ile Isıtma

Geleneksel yöntemlerden bahsettiğimize göre artık teknolojinin nimetlerinden de faydalanabiliriz. Kamp sobaları çeşitli şekillerde çalışır, kimi kömür yada odun yakarak çalışırken kimi kartuş ile çalışır. Odun yada kömür ile çalışan sobaları çadır içerisinde kullanabilmek için çadırın boru çıkış yeri olmalıdır ancak kartuş ile çalışan sobalarda böyle bir gereksinim yoktur.

Bunun yanında kömür ile çalışan sobalar çadırı kartuş ile çalışan sobalara kıyasla çok daha iyi ısıtmaktadır. Büyük ve boru çıkış yeri bulunan çadırlar için soba (zahmetini bir kenara bırakacak olursak) daha mantıklı bir seçim olacaktır diğer yandan küçük çadırlar için kartuş ile çalışan çadır sobaları çok daha kullanışlıdır.

Not: Yukarıda yer alan çadır ısıtma yöntemleri dikkaatli olunmaması halinde tehlikeli bir hale gelebilir, tecrübesiz bir kampçıysanız yada yöntemleri daha önce denemediyseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yaz